REPERTOAR I SELEKCIJA 2.“TEATRA NA RASKRŠĆU“
Niš, 11 -19.3.2020.
***
2. Festival drame i pozorišta Balkanskog kulturnog prostora „Teatar na raskršću“ će svečano biti otvoren na Dan Narodnog pozorišta Niš, 11. marta 2020.godine, premijerom predstave 1789, u produkciji Narodnog pozorišta Niš, van takmičarskog programa. Tekst i režiju potpisuje Mirhad Hadi Kurić.
***
Festival otvara Vasilka Bumbarova, teatrološkinja iz Bugarske.
***
Selekcija 2. Festivala drame i pozorišta Balkanskog kulturnog prostora „Teatar na raskršću“ okuplja predstave na potrebi afirmacije visokih umetničkih vrednosti koje su rezultat prožimanja i preplitanja različitih uticaja i faktora (senzibiliteta, rediteljskih i glumačkih poetika, pogleda na teatar…), a koji čine specifičan balkanski melting pot:
• Alber Kami, Kaligula, režija Diana Dobreva, Nacionalni teatar „Ivan Vazov“, Sofija, Bugarska.
• Euripid, Bakhe, režija Igor Vuk Torbica, Narodni teatar Bitolj, Bitolj, Severna Makedonija;
• Luiđi Pirandelo, Čovek, zver i vrlina, režija Egon Savin, NU Teatar Komedija Skoplje, Skoplje, Severna Makedonija
• Autorski projekat, Razgovori o ljubavi, režija Jernej Lorenci, koprodukcija Kraljevsko pozorište „Zetski dom“ Cetinje, Crna Gora, Drama Slovenskog narodnog gledališča, Ljubljana, Slovenija;
• F. M. Dostojevski, Zločin i kazna (dramatizacija Miroslav Belović), režija Dušan Petrović, Narodno pozorište Republike Srpske, Banja Luka, Republika Srpska/Bosna i Hercegovina;
• Andrej Rozman Roza, Baal, po motivima istoimene drame Bertolda Brehta, režija Vito Taufer, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana, Slovenija;
• Alfred de Mise, Lorencačo, režija Boris Liješević, Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd, Srbija;
• Autorski projekat, Recept za savršenstvo u nekoliko koraka koji vode nikuda, režija Andrea Gavriliu, Severno pozorište Satu Mare „Mihai Raisu“, Satu Mare, Rumunija.
Osim što sve ponuđene predstave reprezentuju izuzetne umetničke domete, istovremeno one predstavljaju dobar primer prožimanja različitosti koje pripadaju balkanskim raskršćima i, posebno, otvaraju mogućnost za preispitivanje odnosa pozorišta sa ovih prostora kako prema dramskoj klasici, tako i prema suštinski egzistencijalnom tumačenju mesta čoveka u savremenim društvenim naracijama i posledicama njihovog de/kodiranja. Čoveka zbunjenog pred bogovima, vlasti, instutucijama društva, normama ponašanja, ne/delovanjima, ljubavi, revoluciji, slobodi ili zarobljenosti misli i tela, svaka od predstava postavlja u središte uznemirenosti pred nečovečnošću samog čoveka. Koliko god bili različiti teatarski rukopisi predstava (od teatra pokreta iz Rumunije, preko gotovo kabaretske razuzdanosti Baala, psihološkog smirivanja Pirandelove komedije, istraživačke laboratorije Lorencijevog poigravanja i razigravanja teme ljubavi na prostoru Balkana, realističke pretrage junaka Dostojevskog, polemičke angažovanosti Lorencača, metateatrskog iščitavanja Bakhi, do scenskog spektakla Kaligule) čini se da sve postavljaju isto pitanje: mogu li ljudi i njihovo društvo preživeti na otrcanim, zastarelim idealima i vrednostima u koje više niko zaista ne veruje? Gibajući se svakim svojim elementom kroz različite slojeve svesti, podsvesti i stvarnosti, kroz različite asocijacije, organizujući likove i glumački izraz oko čitavog niza tematskih osa, ponuđene predstave opstaju kao agregat potencijalno neograničenih i uvek novih čitanja.
***
Festivalski žiri (Branislav Mićunović, reditelj /Crna Gora/, Mia Begović, glumica /Hrvatska/, Katarina Kocevska, glumica /Severna Makedonija/, Bogdan Kostea, glumac /Rumunija/, Vlado Kerošević, glumac /Bosna i Hercegovina/) dodeliće nagrade za najbolju predstavu, režiju, četiri glumačke nagrade, za kostimografsko i scenografsko ostvarenje, za originalnu scensku muziku, za scenski pokret, kao i specijalnu nagradu Festivala.
Osim ovih, biće dodeljene i nagrada Okruglog stola kritike (moderatori razgovora o predstavama – Jelena Lužina, teatrološkinja /Severna Makedonija/, Olivera Milošević teatrološkinja /Srbija/; kritičari na Festivalu – Igor Burić, pozorišni kritičar /Srbija/, prof.dr Milivoje Mlađenović, teatrolog /Srbija/, Bojan Munjin, pozorišni kritičar /Hrvatska/, prof.dr Nenad Novaković /Bosna i Hercegovina/, Dejan Petković, teatrolog /Niš/, Vasilka Bumbarova, teatrološkinja /Bugarska/, Klaudio Grosa, teatrolog /Rumunija/, Tanja Mijović, filozofkinja i kulturolog /Srbija/), kao i nagrada Novinarskog žirija (Borka Trebješanin /Politika/, Tatjana Nježić /Blic/, Miljana Nikolić /Belami/, Ljubomir Radanov /Kurir/, Lidija Georgijev /RTS/).
***
Pored osam takmičarskih predstava biće organizovan čitav niz pratećih programa: promocije knjiga, tribine, predstavljanje umetnika i izložbe.
NAPOMENA:
Narodno pozorište Niš zadržava pravo izmene.
12. mart
Nacionalni teatar “Ivan Vazov”
Sofija, Bugarska
KALIGULA
Tekst: Alber Kami
Režija: Dijana Dobreva
13. mart
Narodno pozorište Bitolj
Bitolj, Severna Makedonija
BAKHE – KRATAK PREGLED RASPADA
Po motivima Euripidove drame
Režija: Igor Vuk Torbica
14. mart
NU Teatar “Komedija” Skoplje
Skoplje, Severna Makedonija
ČOVEK, ZVER I VRLINA
Tekst: Luiđi Pirandelo
Režija: Egon Savin
15. mart
Koprodukcija Slovenskog narodnog gledališča i Kraljevskog pozorišta “Zetski dom”
Ljubljana, Slovenija/ Cetinje, Crna Gora
RAZGOVORI O LJUBAVI
Tekst i režija: Jernej Lorenci
16. mart
Narodno pozorište Republike Srpske
Banja Luka, Republika Srpska
ZLOČIN I KAZNA
Tekst: F. M. Dostojevski
Režija: Dušan Petrović
17. mart
Slovensko mladinsko gledališče
Ljubljana, Slovenija
BAAL
Tekst: Andrej Rozman Roza
Režija: Vito Taufer
18. mart
Jugoslovensko dramsko pozorište
Beograd, Srbija
LORENCAČO
Tekst: Alfred de Mise
Režija: Boris Liješević
19. mart
Severni teatar Satu Mare – “Mihaj Rajku” trupa
Satu Mare, Rumunija
RECEPT ZA SAVRŠENSTVO U NEKOLIKO KORAKA KOJI NE VODE NIKUDA
Fizički teatar
Režija: Andrea Gavriliju